[rev_slider slider-6]
تاریخچه سیم و کابل
تاریخچه

تاریخچه سیم و کابل در ایران و جهان

می توان گفت تاریخچه صنعت سیم و کابل در جهان به سال 1775 میلادی و در ایران به سال 1280 شمسی بر میگردد.
تاریخچه
سیم و دسته بندی ها
سیم

سیم و دسته بندی کلی

سیم هادی الکتریسیته است که برای انتقال جریان الکتریکی از محلی به محل دیگر و همچنین ارتباط بین دستگاه های مختلف استفاده می شود. سیم را در 3 دسته کلی مفتولی (تک لا)، نیمه افشان و سیم افشان می توان تقسیم کرد.
سیم
ساختمان سیم ها
ساختمان سیم ها

دسته بندی سیم ها بر اساس ساختمان

یکی از پارامترهای دسته بندی سیم ها، مرتب سازی بر اساس ساختمان آن ها می باشد. سیم ها از لحاظ ساختمان به چند دسته مختلف تقسیم می شوند، که در لینک زیر به آن پرداخته ایم.
ساختمان سیم ها
معرفی انواع مختلف سیم
انواع سیم

انواع مختلف سیم

سیم ها انواع مختلفی دارند که از جمله آن میتوان به سیم ارت، سیم لاکی، سیم Y، سیم NYAFZ و... اشاره کرد.
انواع سیم
کابل چیست
کابل

کابل چیست

هر نوع هادی که اطراف آن را عایق پوشانده باشد و بتواند جریان الکتریکی را از خود عبور دهد، کابل نامیده می شود.
کابل
معرفی ساختمان کابل ها
ساختمان کابل ها

معرفی ساختمان کابل ها

با توجه به اینکه کابل ها انواع مختلف دارند ساختمان آن ها نیز متفاوت است. می توان گفت عموم کابل ها از یک کنداکتور، روکش بیرونی و درونی و آرمور تشکیل شده اند. لازم به ذکر است که کابل ها عمدتاً برای یک نیاز خاص طراحی شده اند.
ساختمان کابل ها
انواع کابل ها
انواع کابل

معرفی انواع کابل ها

کابل ها نیز دارای انواع مختلفی هستند، که این تقسیم بندی در خیلی از موارد مشابه انواع سیم می باشد؛ از انواع کابل ها می توان به کابل های کواکسیال، کابل های شبکه، کابل های برق و غیره اشاره کرد.
انواع کابل
تفاوت سیم و کابل
تفاوت سیم و کابل

بررسی تفاوت های سیم و کابل

سیم و کابل هر دو از موارد پرکاربرد در صنعت برق هستند که معمولا با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. سیم و کابل مزایا و معایب خود را دارند و هر کدام نیز دارای کاربردهای منحصر به فرد خود (و البته گاها مشترک) می باشند. در بعضی از تعارف سیم را جزئی از کابل دانسته اند.
تفاوت سیم و کابل
کاربردهای سیم و کابل
کاربردهای سیم و کابل

آشنایی کامل با انواع کاربردهای سیم و کابل

همانطور که می دانید، سیم و کابل کاربردهای بسیار متنوعی دارند. انواع سیم و کابل از مصارف خانگی گرفته تا موارد صنعتی، با ابعاد مختلف و در ولتاژ های مختلف بکار گرفته می شوند.
کاربردهای سیم و کابل
راهنمای خرید سیم و کابل

انتخاب سیم و کابل و بررسی پارامترهای موثر

جهت خرید سیم و کابل به استاندارد ها و پارامترهای زیادی باید توجه نمود؛ این موارد عبارتند از حداکثر ولتاژ قابل تحمل، اندازه سیم و کابل، قدرت تحمل جریان الکتریکی، جنس سیم و کابل، برچسب روی سیم و کابل و.... .
راهنمای خرید سیم و کابل
نحوه تشخیص کابل مرغوب

نحوه تشخیص کابل مرغوب

پس از آنکه کابل مورد نظر خود را انتخاب کردید، هنگام مراجعه جهت خرید نیز باید به مواردی توجه نمایید؛ این موارد عبارتند از وضعیت سطح بیرونی، قطر، سنتر بودن هادی و... .
نحوه تشخیص کابل مرغوب
تکنولوژی های جدید سیم و کابل
تکنولوژی های صنعت سیم و کابل

تکنولوژی های صنعت سیم و کابل

هرچند که این صنعت دارای قدمت زیادی نیست اما امروزه انواع مختلفی از کابلها و در کاربردهای مختلف از آنها استفاده می شود. همچنین این صنعت روز به روز در حال پیشرفت در زمینه های مختلف می باشد، این زمبنه ها عبارتند از میزان تحمل ولتاژ، عمر طولانی تر، مواد هادی استفاده شده، جنس عایق و پوشش و... .
تکنولوژی های صنعت سیم و کابل
افزایش طول عمر کابل
نگهداری از سیم و کابل

راه های افزایش طول عمر سیم و کابل

سیستم های سیم کشی الکتریکی و کابلی عمر یک سیستم صنعتی را تعیین می کنند. اگر یکی از کابل ها خوردگی داشته باشد، تمامی سیستم به ناگهان متوقف خواهد شد. برهمین اساس باید تا آنجایی که می توانید با روش های مختلف طول عمر سیم و کابل را افزایش بدهید.
نگهداری از سیم و کابل
کابل افشان و کابل مفتولی
استانداردها

معرفی استانداردهای سیم و کابل

در این مطلب ابتدا معرفی کاملی در خصوص استاندارد سیم و کابل ارائه می شود. در ادامه به معرفی نام این استانداردها، پارامترهای استاندارد و استانداردهای انواع سیم شامل سیم افشان، سیم مفتولی، کابل افشان سبک، کابل مفتولی سبک و کابل آنتن می پردازیم.
استانداردها
Buy now